PANEL KLIENTA - ZALOGUJ SIĘ

Aktualności

02/05/2016
Nowy wzór pkpir.
Od 8 kwietnia 2016 r. wprowadzono nowy wzór pkpir. Nie oznacza to jednak, że wszyscy podatnicy będą musieli od tej daty rozpocząć prowadzenie pkpir na nowym wzorze księgi. Przedsiębiorcy, którzy założyli księgę przed tą datą, mogą w 2016 kontynuować jej prowadzenie według starego wzoru.
Obowiązek stosowania nowego wzoru mają podatnicy, którzy rozpoczną działalność gospodarczą w trakcie 2016 r. – po wejściu w życie przepisów wprowadzających nowy wzór księgi. Jeżeli tacy podatnicy zdecydowaliby się na prowadzenie pkpir na dotychczasowym wzorze, muszą się liczyć z tym, że w przypadku kontroli podatkowej ich księga zostanie uznana za wadliwą. Grozi za to kara grzywny (art. 61 § 3 k.k.s.).

Głównym powodem zmian wzoru księgi jest usunięcie z ustaw o podatkach dochodowych przepisów o zatorach prawniczych (wymagających korekty przychodów i kosztów z niezapłaconych faktur) oraz wprowadzeniem 1 stycznia 2016 roku nowej ulgi podatkowej na badania i rozwój (B+R). Firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową zyskały w tym roku możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z tą działalnością.

Zmiany skutkują również zwolnieniem podatników z obowiązku sporządzenia dwóch spisów z natury ( na dzień 31 grudnia oraz 1 stycznia następnego roku podatkowego) , brakiem obowiązku wydrukowania księgi prowadzonej przy użyciu komputera (wystarczy nośnik danych).
Masz pytania?
Napisz lub zadzwoń!
biuro@rachunkoweryki.pl
+48 732-900-011
Copyright © Biuro Rachunkowe Aneta Polańska | Designed by Venomedia