Jednocześnie podobne wyłączenie z kosztów wprowadzono dla kosztów dotyczących transakcji pomiędzy przedsiębiorcami o wartości przekraczającej 15 tys. zł, jeżeli płatność dotycząca takiej transakcji zostanie dokonana z pominięciem obowiązku zastosowania MPP (wynikającego z art. 108a ust. 1a ustawy o VAT) pomimo zawarcia na fakturze adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” (zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT).
Wprowadzeniu ww. regulacji nie towarzyszyło niestety dodanie przepisu wyłączającego stosowanie art. 22p ust. 1 pkt 2 updof oraz art. 15d ust. 1 pkt 2 updop ze względu na dokonanie płatności z wykorzystaniem MPP.
Jeśli więc zdarzy się, że podatnik ureguluje należność w formie MPP (obowiązkowo czy dobrowolnie), ale na rachunek rozliczeniowy kontrahenta niefigurujący w wykazie podatników VAT (niezgłoszony organom podatkowym), to może mieć zastosowanie wyłączenie z kosztów podatkowych przewidziane w art. 22p ust. 1 pkt 2 updof oraz art. 15d ust. 1 pkt 2 updop.
Inaczej jest w przypadku solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania w VAT sprzedawcy, przewidzianej w art. 117ba Ordynacji podatkowej. Tej sankcji nie stosuje się, gdy zapłata należności nastąpi w formie MPP – obowiązkowo bądź dobrowolnie (art. 117bb Ordynacji podatkowej).
Reasumując: w związku z dokonaniem zapłaty z zastosowaniem MPP na rachunek spoza białej listy może mieć zastosowanie sankcja w postaci wykluczenia wydatku z kosztów uzyskania przychodów, wyłączone będzie natomiast stosowanie przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących solidarnej odpowiedzialności za zaległości sprzedawcy w podatku VAT.
Żródło: https://rachunkowosc.com.pl