16/07/2015
Korekta kosztów - zmiany w 2016 roku
W przyszłym roku uchylone zostaną przepisy nakładające na podatników obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji nieuregulowania w terminie zobowiązań.
W/w zmiany przewiduje projekt zmian w ustawie – Ordynacja podatkowa, ustawa o PIT, ustawa o CIT, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, przyjętej przez Sejm w zeszłym tygodniu.
Przypomnijmy, iż z art. 24d ust. 1 ustawy o pdof (art. 15b ust. 1 ustawy o pdop) wynika, że gdy termin płatności ustalony przez strony nie przekracza 60 dni, podatnik dokonuje zmniejszenia kosztów podatkowych, jeżeli nie ureguluje kwoty zobowiązania w ciągu 30 dni od daty upływu tego terminu. Korekty tej powinien dokonać w miesiącu, w którym upłynie wskazane przez ustawodawcę 30 dni. Gdy natomiast termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, wówczas podatnik zobowiązany jest do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów podatkowych, jeżeli w tym terminie nie zostanie ona uregulowana (art. 24d ust. 2 ustawy o pdof oraz art. 15b ust. 2 ustawy o pdop).
Obowiązek korekty kosztów zgodnie z omawianym projektem powinien zniknąć z ustaw o podatku dochodowym z dniem 1 stycznia 2016 r. W projekcie znalazł się przepis przejściowy, zgodnie z którym podatnicy, którzy na podstawie obecnie obowiązujących przepisów dokonali zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów, będą mogli, po zapłaceniu zobowiązań kontrahentowi, zwiększyć koszty uzyskania przychodów.