PANEL KLIENTA - ZALOGUJ SIĘ

Aktualności

30/12/2014
Podatki 2015. Sprawdź, co się zmieni.
Wyższa ulga na dzieci, nowe zasady składania deklaracji CIT i PIT, wprowadzenie mechanizmu CFC, zupełnie nowe zasady rozliczania służbowych aut wykorzystywanych przez pracowników do celów prywatnych, obowiązek ewidencji na kasach rejestrujących dla nowych grup podatników – to tylko niektóre zmiany, jakie czekają podatników w 2015 roku. Warto się do nich dobrze przygotować
W 2015 r. zmienią się zasady rozliczania usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych
Sprzedawcy m.in.: usług elektronicznych dla konsumentów z innych krajów UE, będą płacili VAT według zasad obowiązujących w krajach klientów.

Kasy fiskalne obejmą lekarzy, prawników i restauratorów
Od 2015 roku kasy muszą zainstalować m.in. prawnicy, doradcy podatkowi, lekarze i dentyści, fryzjerzy i kosmetolodzy, restauratorzy, mechanicy samochodowi. Nowe rozporządzenie ministra finansów zostało już opublikowane.

Od marca 2015 roku PIT przygotuje za nas administracja podatkowa
Usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, czyli PFR w pierwszej kolejności będzie dostępna dla osób, które składają PIT-37.

Ponad milion rodzin skorzysta na zmianach w uldze na dzieci
Podwyższenie o 20% ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko, wsparcie podatników o niskich dochodach, którzy mają na utrzymaniu dzieci – taki jest cel podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o PIT.

Nowe terminy składania niektórych deklaracji PIT
Możliwość wysyłania zbiorczej informacji o dochodach wielu podatników opatrzonej jednym podpisem elektronicznym, nowe zasady składania niektórych PIT – takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o PIT, CIT i podatku zryczałtowanym.

Od przyszłego roku nowe zasady rozliczania służbowych aut używanych prywatnie
Firmowy samochód używany prywatnie będzie od przyszłego roku opodatkowany ryczałtem.

Opublikowano nowy wzór PIT-16
Przedsiębiorcy, którzy zamierzają opłacać kartę podatkową złożą do 20 stycznia 2015 r. formularz PIT-16 na nowych drukach.

W 2015 roku wzrosną stawki karty podatkowej
Minister finansów w nowym obwieszczeniem ustalił stawki karty podatkowej oraz kwartalne stawki ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy. Wynika z niego nieznaczny wzrost obciążeń w 2015 roku.

Nowe wzory rozliczeń PIT
W dzienniku ustaw opublikowano nowe wzory formularzy PIT oraz załączniki do nich, które będą obowiązywały w rozliczeniu rocznym.

Skończą się wątpliwości dotyczące ważności certyfikatów rezydencji
Zazwyczaj certyfikaty rezydencji są wydawane na określony czas. Czasami jednak brak w nich terminu ważności. Do tej pory nie było jasne, jak długo pozostają one aktualne. Takich niejasności nie będzie już w 2015 roku.

Zmiany dotyczące cienkiej kapitalizacji wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.
Wraz z początkiem roku nastąpią zmiany w podatkach dochodowych. Znowelizowane przepisy wprowadzają nie tylko mechanizm CFC, czy nowe zwolnienia od podatku, zmieni się też sposób obliczania proporcji dla celów cienkiej kapitalizacji. Nowelizacja doprecyzowuje ponadto przepisy dotyczące przychodów od świadczeń w naturze.

Przepisy dotyczące CFC wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r.
Zwalczanie szkodliwej konkurencji przede wszystkim z rajów podatkowych, oraz przeciwdziałanie odraczaniu lub unikaniu  opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych – to główny cel zmian. Ma on zostać zrealizowany przez opodatkowanie dochodów z kontrolowanych spółek (Controlled Foreign Corporation – CFC).

Stawki minimalne od ciężarówek nie zmienią się w 2015 roku
Minister Finansów opublikował minimalne stawki podatku od środków transportowych, które będą obowiązywały w przyszłym roku.

W 2015 roku nastąpi wzrost kar za błędy podatkowe
Podatnicy zapłacą wyższe grzywny za popełnienie wykroczeń lub przestępstw skarbowych.

W 2015 roku wzrosną stawki podatków i opłat lokalnych
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości, czy też podatku od środków transportu wzrosną od przyszłego roku o 0,4% w stosunku do obowiązujących obecnie. Minister finansów wydał już obwieszczenie w tej sprawie.

Akcyza na paliwa silnikowe w 2015 roku będzie niższa
W przyszłym roku stawki akcyzy na niektóre paliwa zostaną obniżone np. benzyny silnikowej o 25 zł za 1000 litrów.

Stawka zwrotu akcyzy za paliwo użyte do produkcji rolnej w 2015 r. bez zmian
Rolnik, który używa do produkcji rolnej oleju napędowego, może odzyskać część wydanych pieniędzy. W 2015 roku stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej nie zmieni się.

Zmiany w akcyzie od wyrobów tytoniowych wraz z początkiem 2015 roku
Po 31 grudnia 2014 r. wytwarzanie papierosów przy użyciu maszyn do nabijania gilz będzie objęte akcyzą, zmieni się też sposób opodatkowania cygar i cygaretek. To efekt zmian, jakie przewiduje ustawa okołobudżetowa.
 


Źródło: portalfk.pl
 
Masz pytania?
Napisz lub zadzwoń!
biuro@rachunkoweryki.pl
+48 732-900-011
Copyright © Biuro Rachunkowe Aneta Polańska | Designed by Venomedia